Aktualności

Wydanie Lullaby for Anne-Sophie na inaugurację obchodów Roku Lutosławskiego

23.01.2013

25 stycznia koncertem w Filharmonii Narodowej zainaugurowane zostaną obchody Roku Lutosławskiego. Na koncercie wystąpi niemiecka skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, adresatka utworu „Lullaby” Lutosławskiego, który właśnie wydajemy.

Kołysanka dla Anne-Sophie (Lullaby for Anne-Sophie) na skrzypce i fortepian to utwór napisany w 1989 roku, niewydany za życia kompozytora, który przechowywała w rękopisie Fundacja Paula Sachera w Bazylei. Po Łańcuchu II na skrzypce i orkiestrę (1985) oraz instrumentacji Partity (1988) był to trzeci utwór skomponowany z myślą Anne-Sophie Mutter, wybitnej niemieckiej skrzypaczce. Sama artystka wspominała, że utwór był prezentem ślubnym od Witolda Lutosławskiego i wiązał się z bezsennością, spowodowaną przez zespół nagłej zmiany strefy czasowej (jet lag syndrome).

Jak pisze Krzysztof Meyer, „niespełna czterdziestotaktowa Kołysanka jest kompozycją pełną piękna, a zarazem wyrafinowania. Słyszalne są w niej wszystkie cechy późnej twórczości Lutosławskiego: długooddechowa melodia, harmonia oparta na misternie zbudowanych wielodźwiękach oraz nieregularny rytm w partii skrzypiec. Odzywają się także echa dawniejszych utworów, jak na przykład jednostajny, „kołysankowy” ruch trioli w partii fortepianu na początku utworu, przypominający pierwszą z Pięciu pieśni do słów Iłłakowiczówny."

Planowany termin wydania: 25 stycznia 2013 r.

Szatę graficzną wydania powierzyliśmy prestiżowemu studiu graficznemu Temperówka. Siłą projektów serii utworów Witolda Lutosławskiego jest nawiązanie do estetyki czasów, w którym powstawały utwory oraz forma, w której spotyka się klasyka i nowoczesność.