Aktualności

Światowe prawykonanie "Pieśni Bilitis" Romana Maciejewskiego

10.03.2010

Światowe prawykonanie Pieśni Bilitis Romana Maciejewskiego odbędzie się w Poznaniu 16 marca. Partię solową wykona Marzena Michałowska, a towarzyszyć jej będzie Filharmonia Poznańska prowadzona przez Marcina Sompolińskiego.

Pieśni Bilitis to cykl pieśni na sopran i orkiestrę symfoniczną, napisany przez Maciejewskiego w 1935 roku, jako autorskie opracowanie wersji z fortepianem z 1932 roku. Niestety oryginalna pierwotna wersja z fortepianem zaginęła, a wersja orkiestrowa nie została przez twórcę ukończona. Dopiero w 2001 roku dzieła tego podjął się Sebastian Krajewski i w takiej wersji utwór zostanie zaprezentowany 16 marca w Poznaniu.

Cykl składa się z 3 części: Fletnia; Nagrobek Bilitis; Wspomnienie Mnasidiki. Autorem tekstu jest francuski poeta i pisarz Pierre Louÿs (1870-1925), a autorem polskiego tłumaczenia – Leopold Staff. Kompozycja trwa około 12 minut. Poezja Louÿsa została już umuzycznione wcześniej przez Claude Debussy’ego.
Bilitis to imię greckiej poetki ze starożytności, uczennicy Safony, rzekomej autorki zbioru pieśni miłosnych (Les Chansons de Bilitis). Rzeczywistym zaś autorem tej poezji był Pierre Louÿs, który użył literackiej fikcji, aby uwiarygodnić rzekome tłumaczenie dzieła. Bohaterka, grecka kurtyzana Bilitis ukazuje się w trzech kolejnych wcieleniach: najpierw jako młodziutka pasterka, przeżywająca swe pierwsze doświadczenia miłosne z chłopakiem. Potem już w wielkim świecie, kiedy ogromna miłość na wyspie Lesbos, tyleż zmysłowa co głęboko i subtelnie uczuciowa, wiąże ją z drugą piękną dziewczyną. I wreszcie w zawodzie kurtyzany, bez niedopowiedzeń, ale też i bez cienia wulgarności, kiedy może ją kupić każdy mężczyzna.