Aktualności

Holocaust Memorial Cantata Marty Ptaszyńskiej na koncercie w Filharmonii Narodowej

02.04.2013

19 kwietnia w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej zabrzmi „Holocaust Memorial Cantata” Marty Ptaszyńskiej. Utwór wykonany zostanie w ramach koncertu upamiętniającego 70. rocznicę powstania w getcie warszawskim.

Utwór „Holocaust Memorial Cantata. Lament do wszystkich ludzi na Ziemi” na sopran, tenor, baryton, chór mieszany i orkiestrę powstał w 1992 roku. Jak mówi kompozytorka, „ponieważ Kantata została pomyślana jako niezwykle rozbudowana modlitwa, nadałam jej kontemplacyjny i posępny wyraz, czasem podniosły i uroczysty, czasem o charakterze lirycznym, tylko gdzieniegdzie wprowadzając fragmenty nacechowane większą siłą i dramatyzmem. Nieustające powtórzenia słów not to forget (nie zapominajcie), śpiewane po angielsku, hebrajsku, w jidysz i po polsku, mają fundamentalne znaczenie i są bardzo charakterystyczne dla modlitw żałobnych. Nawracająca fraza staje się w tym przypadku motorem sprawczym utworu. Kantata składa się z dziesięciu ustępów, ujętych w dwie części. Kulminacja dramatyczna następuje zgodnie ze strukturą poematu w ustępie szóstym, What Happened to Six Milion Jews (Co stało się z sześcioma milionami Żydów)."
 
Koncert upamiętniający 70. rocznicę powstania w getcie warszawskim odbędzie się 19 kwietnia o godz. 19:30. Wykona go Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyr. Piotra Gajewskiego, Chór Filharmonii Narodowej pod kierownictwem Henryka Wojnarowskiego, Monika Mych-Nowicka (sopran), Dariusz Pietrzykowski (tenor), Adam Kruszewski (baryton), Eliza Kruszczyńska (sopran), Alon Harari (kontratenor). Oprócz utworu Marty Ptaszyńskiej usłyszymy również dzieło „Lament for Jerusalem” Johna Tavenera.

Przed koncertem, o godz. 18:30, zapraszamy na wykład poprzedzający koncert. Wygłosi go Małgorzata Gąsiorowska.