Aktualności

Resurrectio Pawła Łukaszewskiego - prawykonanie w Kolonii

02.04.2013

Wczoraj w ramach festiwalu Festa Paschalia w romańskiej bazylice pw. św. Pantaleona w Kolonii zabrzmiał po raz pierwszy utwór Pawła Łukaszewskiego „Resurrectio”, oratorium na mezzosopran, tenor, baryton, chór mieszany, organy i orkiestrę.

Utwór wykonała Neues Rheinisches Kammerorchester Köln po dyrekcją Richarda Mailändera oraz soliści: Susanna Martin (sopran), Manuel König (tenor), Thilo Dahlmann (baryton) oraz figuralchor köln.

Resurrectio jest pewną kontynuacją Via Crucis. Ostatnią stacją Drogi Krzyżowej jest Zmartwychwstanie, więc w pewnym sensie była to antycypacja tych zdarzeń. Moim zamierzeniem było oddanie wszystkich zdarzeń, które następują po Zmartwychwstaniu. Pomyślałem, że całość ma być jakby ikoną, dlatego pierwsza część, instrumentalna, nosi nazwę Eicón – Ikona. Potem szukałem tekstów z Ewangelii, opisujących te zdarzenia – to są części Sepulcrum, Noli me tangere, Emmaus, Thomas i Galilea – a także innych tekstów liturgicznych, niekoniecznie ewangelicznych. Stąd obecność hymnu wielkanocnego Salve festa dies, nie mogło też zabraknąć sekwencji Victimae paschali laudes. Ważną rolę pełni też Lumen Christi, Światło Chrystusa – to jest część liturgii Wielkiej Soboty, kiedy wszyscy spotykają się na zewnątrz kościoła i kapłan trzykrotnie powtarza to właśnie zawołanie. Ono było dla mnie punktem rozpoczynającym całą historię. I ostatnia część, Christus heri et hodie – Chrystus wczoraj i dziś – to jest podsumowanie sensu całego utworu, podkreślenie najważniejszego przesłania, a w warstwie muzycznej także nawiązanie do początku, do Eicón.” (Paweł Łukaszewski)