Aktualności

Premiera książki Brigitte Cormier "Ewa Podleś. Contralto assoluto"

20.02.2013

22 lutego w Operze Narodowej w Warszawie odbędzie się koncert galowy Ewy Podleś, połączony z premierą książki o śpiewaczce autorstwa Brigitte Cormier, którą wydało PWM.

Koncert rozpocznie się o godz.19:00. Oprócz bohaterki książki wystąpią na nim Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego-Opery Narodowej pod dyrekcją Michaela Güttlera. Na koncercie usłyszymy:
- Przyjazd królowej Saby, wstęp do III aktu oratorium Solomon (Georg Friedrich Händel)
- Dover, giustizia, amor m'accendono nel cor, aria Polinessa z III aktu „Ariodante”  (Georg Friedrich Händel)
- Ciro infelice, aria Ciro z I aktu Ciro in Babilonia ossia La caduta di Baldassare (Gioachino Rossini)
- uwertura, Wilhelm Tell (Gioachino Rossini)
- Il sergreto per esser felici, toast Maffio Orsiniego z II aktu “Lukrecji Borgii” (Gaetano Donizetti)
- Je crains de lui parler la nuit, scena Hrabiny z II aktu “Damy pikowej” (Piotr Czajkowski)
- uwertura z „Mocy przeznaczenia” (Giuseppe Verdi)
- Re dell'abisso, affrettati, scena Urliki z I aktu „Balu maskowego” (Giuseppe Verdi)
- Stride la vampa, aria Azuceny z II aktu „Trubadura” (Giuseppe Verdi).

Podczas recitalu w holu teatru będzie prowadzona sprzedaż książki „Ewa Podleś. Contralto assoluto”.

Ewa Podleś. Contralto assoluto to pozycja wydawnicza przedstawiająca w nadzwyczaj przystępny sposób życie artystyczne i prywatne jednej z największych polskich śpiewaczek operowych światowego formatu – niezwykła książka o wyjątkowej kobiecie, obdarzonej unikatowym darem: kontraltowym głosem. Książka Brigitte Cormier jest szczególną biografią, ukazującą świat operowo-koncertowy od środka oczami wybitnych muzyków: Ewy Podleś i jej męża, Jerzego Marchwińskiego. To, okraszony unikalnymi zdjęciami oraz licznymi recenzjami prasowymi, zbiór ciekawych historii związanych z wystawieniami oper na całym świecie, pełen anegdot o znanych śpiewakach i dyrygentach, zabawnych sytuacji rodzinnych i zawodowych, ale także opisów ciężkich zmagań z przeciwnościami losu. Książka ta zachwyci zarówno miłośnika opery, jak i laika – każdego, kto zechce poznać wymagającą, ale i niezmiernie ciekawą pracę artysty śpiewaka.

Brigitte Cormier porzuciła Sorbonę, by poświęcić się aktorstwu, grając sztuki klasyczne jak i repertuar awangardowy. Po siedmioletnim pobycie w Stanach Zjednoczonych, wróciła do Paryża, gdzie zajęła się redakcją i tłumaczeniami. Ponieważ jej pasja to wydawanie książek i fotografia, założyła agencję komunikacji i skoncentrowała swoją działalność na różnych dziedzinach kultury. Od 2004 roku należy do zespołu redakcyjnego forumopera.com, internetowego pisma poświęconego operze. Brigitte Cormier od dawna marzyła o napisaniu biografii znanego artysty. Natchnienie pojawiło się nagle, gdy zetknęła się z wyjątkowym głosem i niezwykłą osobowością śpiewaczki Ewy Podleś. Niniejsza książka przetłumaczona i zaadaptowana z francuskiego stanowi owoc pięcioletnich poszukiwań, rozmów i wielu podróży. Francuskie wydanie książki ukaże się w 2013 roku nakładem wydawnictwa Symétrie.

Patronem medialnym książki jest Teatr Wielki-Opera Narodowa w Warszawie: