Aktualności

Już wkrótce - Noc Kilara

15.06.2012

Największą uroczystością, związaną z jubileuszem 80. urodzin Wojciecha Kilara, będzie zorganizowana przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach Noc Kilara. 14 lipca odbędą się cztery koncerty, kolejno o godz. 16:00, 18:00, 20:00 i 22:30, podczas których zabrzmią utwory jubilata: sakralne oraz inspirowane folklorem podhalańskim.

Ponadto całe wydarzenie rozpoczną i zwieńczą projekcje filmów z muzyką Wojciecha Kilara, które odbędą się w kinie Światowid i Rialto.

Jak piszą organizatorzy: „Po Dniu Kilara, zorganizowanym 5 lat temu przez przychodzi pora na… Noc Kilara – wydarzenie muzyczno-filmowe, które rozpocznie się wczesnym popołudniem 14 i zakończy w nocy, już 15 lipca. Jest ono prezentem urodzinowym, podziękowaniem i muzycznym hołdem, który Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach składa kompozytorowi w imieniu własnym, i w imieniu mieszkańców regionu”. Noc poprzedzi uroczysty koncert na Jasnej Górze – 13 lipca, gdzie zabrzmi Missa pro pace.

Obok Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach w wydarzeniu wezmą udział Orkiestra i Chór Filharmonii Śląskiej, Chór Polskiego Radia w Krakowie oraz Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia. Koncerty odbędą się w Archikatedrze Chrystusa Króla, kościele Mariackim i sali koncertowej Akademii Muzycznej w Katowicach.

Program znajduje się tutaj.