Aktualności

75. rocznica śmierci Karola Szymanowskiego

29.03.2012

Dzisiaj, 29 marca 2012, obchodzimy 75. rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego – jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów o randze europejskiej i światowej, przedstawiciela Młodej Polski w muzyce.

Jego nieoceniony wkład w kulturę muzyczną obejmuje dzieła symfoniczne, wokalno-instrumentalne, solowe i kameralne.

Karol Szymanowski urodził się 3 X 1882 roku w Tymoszówce na Ukrainie, zmarł 29 III 1937 roku w Lozannie. Naukę muzyki rozpoczął pod kierunkiem ojca, a następnie kontynuował ją w Elizawetgradzie u G. Neuhausa. W 1901 roku wyjechał do Warszawy, gdzie do roku 1904 M. Zawirski udzielał mu prywatnych lekcji harmonii, a Z. Noskowski kontrapunktu i kompozycji. W 1905 roku założył w Berlinie „Spółkę Nakładową Młodych Kompozytorów Polskich”. Jej celem było popieranie nowej muzyki polskiej poprzez jej wydawanie i wykonywanie. W latach 1906-08 w Warszawie i Berlinie odbyły się pierwsze koncerty kompozytorskie członków spółki. W 1912 roku Szymanowski zawarł kontrakt z firmą Universal Edition w Wiedniu, gdzie bywał kilkakrotnie. Odbył też szereg podróży do Włoch i na Sycylię, zwiedził arabską Afrykę Północną. Zabytki kultury starożytnej i wschodniej wywarły na kompozytorze głębokie wrażenie i oddziałały na rozwój jego artystycznej indywidualności.

W czasie I wojny światowej Szymanowski przebywał w rodzinnej Tymoszówce, zaś w 1919 przyjechał do niepodległej już Polski. Na przełomie lat 1920 i 21 odbył swą pierwszą podróż do Ameryki wraz z Pawłem Kochańskim i Arturem Rubinsteinem. Jako kompozytor osiągnął w USA znaczny sukces, dzięki czemu muzyka jego stała się w tym kraju znana.

Lata 1922-26 znaczą się wieloma światowymi wykonaniami dzieł Szymanowskiego: w Paryżu, Londynie, Wiedniu, Trieście, Wenecji, Salzburgu, Pradze, Berlinie, Nowym Jorku, Filadelfii, Chicago. W latach 1927-29 był Szymanowski dyrektorem warszawskiego Konserwatorium, potem zaś rektorem warszawskiej Akademii Muzycznej. Później nie mając stałych dochodów, występował jako pianista ze swą IV Symfonią na koncertach w całej Europie. Do najwybitniejszych dzieł kompozytora należą m.in. III Symfonia Pieśń o nocy, opera Hagith, balet Harnasie i wiele innych.

Miło nam poinformować, że w tym roku nakładem Polskiego Wydawnictwa Muzycznego ukaże się wydanie drukiem II Symfonii Karola Szymanowskiego oraz przygotowywane są nowe wersje materiałów wykonawczych I i II Symfonii.

Zachęcamy do zapoznania się z ciekawym artykułem – rozmową z Teresą Chylińską - znawczynią twórczości Karola Szymanowskiego, redaktorem naukowym „Dzieł" i wydawcą pełnej korespondencji oraz pism literackich kompozytora ( próbka jego pióra znajduje na naszym blogu) oraz zapoznaniem się z pełnym wykazem dzieł kompozytora dostępnych w PWM.