Aktualności

Wielki sukces "Symfonii" Mireckiego

27.01.2010

Głośną owacją zakończył się niedzielny koncert w Studiu S-1 im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie, podczas którego Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Pawła Przytockiego wykonała Symfonię c-moll Franciszka Mireckiego. Koncert był transmitowany przez Program II Polskiego Radia.

Ta prawie czterdziestominutowa symfonia kompozytora przełomu XVIII i XIX wieku, skomponowana najpóźniej w 1855 roku, jest dowodem na to, że wiele jest jeszcze nieznanych i niedocenianych polskich dzieł z tego okresu, od ostatniej koncertowej prezentacji dzieła minęło bowiem prawie 20 lat! Chwała więc i dyrektorowi POR, Łukaszowi Borowiczowi, i dyrygentowi, Pawłowi Przytockiemu, jak również niestrudzonemu badaczowi muzyki polskiej XIX wieku, Maciejowi Negreyowi, że wspólnie doprowadzili do wykonania tej niezwykłej i znakomicie skomponowanej Symfonii. Brawa należą się fantastycznie grającej tego wieczoru Polskiej Orkiestrze Radiowej za wspaniałe brzmienie, świeżość interpretacji i porywające solówki, szczególnie grupy dętej.

Franciszek Mirecki urodził się w Krakowie w 1791 roku jako syn organisty kościoła Najświętszej Marii Panny. W 1814 roku, po ukończeniu studiów filologicznych na Uniwersytecie Warszawskim, przeniósł się do Wiednia, gdzie studiował grę na fortepianie u Jana Nepomucena Hummla. W 1838 roku powrócił do Krakowa i otworzył własną szkołę śpiewu operowego. Zmarł w 1862 roku. Pozostawił po sobie – oprócz tej monumentalnej Symfonii – także opery, pieśni, utwory kameralne i solowe.

Co ciekawe, Symfonia c-moll napisana dla Mannheimu, miała zostać wydana w Mediolanie. Utwór został jednak wydany dopiero przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne w 1972 roku (jak i inne kompozycje Mireckiego – Sonata a-moll i Sonata B-dur).

Paweł Przytocki, dyrektor Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, zaplanował już prezentację Symfonii Mireckiego w Krakowie w dniach 28 i 29 maja br. Zachęcamy wszystkim melomanów do wysłuchania tego utworu!